ArtRage – program graficzny do rysowania

Obecnie istnieje wiele programów graficznych przeznaczonych do rysowania. Do jednych z najpopularniejszych należy ArtRage. Co warto wiedzieć o tym programie? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

ArtRage – co to za program?

ArtRage jest prostym w obsłudze, lecz jednocześnie naprawdę rozbudowanym narzędziem umożliwiającym rysowanie oraz malowanie na komputerze. W programie można znaleźć bardzo dobre cyfrowe odpowiedniki olejnych farb, akwareli, aerografu, rapitografu, ołówków czy pasteli olejnych. Są w nim także różne narzędzia pomocnicze, takie jak gumka, szpachelka, tubka z farbą, brokat, paleta w której można mieszać barwy oraz unikalne narzędzie, którego nie znajdziemy w innych, podobnych programach – Gloop pen, czyli narzędzie przypominające stalówkę z przezroczystym atramentem. Umożliwia ono tworzenie ciekawych wzorów.

ArtRage

ArtRage to program, w którym nie brakuje także narzędzi typowo cyfrowych, takich jak klonowanie, zaznaczanie, próbnik kolorów, warstwy czy opcja przekształcania już wykonanego wcześniej rysunku czy obrazu. W programie możliwe jest także symetryczne rysowanie względem kilku osi. Narzędzia są bardzo realistyczne, już na rysunku można mieszać farby i dokładać na to kolejne narzędzia. Mimo to, program jest bardzo lekki. Na podłoże można wybrać płótno albo któryś z proponowanych papierów.

Program do rysowania warty uwagi – ArtRage

ArtRage od wersji 4.5 potrafi wykorzystać potencjał graficznych tabletów, razem z kątem nachylenia przyrządu oraz rozpoznawaniem operacji kółka na piórkach, które imitują aerograf. Farba może być nakładana z różną intensywnością, grubość kreski rysowanej ołówkiem może być zmieniana albo i też przezroczystość kreski flamastra. Jeżeli natomiast tablet posiada opcję wykrywania kąta nachylenia, do program może go wykorzystać do rysowania oraz zmieniania kąta nachylenia cyfrowej kredki czy kierunku pryskania dyszy aerografu. Rysowanie za pomocą z użyciem wzorcowego obrazu może przebiegać na dwa różne sposoby – możliwe jest umieszczenie go obok płótna lub podłożenie pod roboczy obszar. ArtRage to program warty uwagi dla osób, które interesują się rysowaniem w programach graficznych i chcą skorzystać z większej ilości opcji niż podstawowym i wszystkim znanym Paintcie.