Budownictwo było pierwszą ze spokrewnionych ze sobą dziedzin, które zaadaptowały na swój grunt technologię modelowania informacji o budynku BIM i zrobiło z niej praktyczny użytek. Stopniowo na gruncie wszystkich dziedzin jak np. architektura, projektowanie czy inżyniera zaczęto wdrażać rozwiązania, które łączą w sobie uniwersalność, automatyzację, a przy tym pozwalają na holistyczne podejście do kwestii, które do tej pory postrzegane były jednostkowo. Kompleksowe podejście i współpraca nad projektami przez wszystkich zaangażowanych w dany projekt pozwoliły na dużo szybsze i dokładniejsze wykonywanie projektów, które do tej pory postrzegane były jako scalanie odrębnych całości.
BIM – wyzwania i szanse
Należy pamiętać o tym, że zmiana podejścia w budownictwie i rozpoczęcie pracy opartej na BIM wymaga czasu i zaangażowania ze strony wszystkich uczestników projektu. Ważne jest, aby w codziennej pracy wybierać intuicyjne narzędzia, które pozwolą na bezproblemową komunikację i pracę przedstawicielom wszystkich profesji w jednym czasie.
Po zapoznaniu się z oprogramowaniem, które umożliwia pracę z wykorzystaniem technologii BIM, jej pełne wykorzystanie przynosi dużo więcej szans niż wyzwań. Innymi słowy – BIM jest odpowiedzią na realia dynamicznie rozwijającego się świata nowych technologii i zapewnia możliwość realizacji projektów w elastyczny i sprawny sposób.
ProtaBIM, czyli oprogramowanie zdobywające coraz większą popularność na przestrzeni ostatnich lat stwarza następujące możliwości dla konstruktorów, architektów i inżynierów:
- synchronizację projektów także z innymi programami BIM
- śledzenie zmian dokonanych w projekcie na bieżąco i w czasie rzeczywistym
- współpracę z przedstawicielami pozostałych branż, którzy zaangażowani będą w pracę nad projektem
- kompleksowe wsparcie techniczne zapewniane ze strony producentów oprogramowania
- redukcję ilości przeróbek, a tym samym możliwość dostarczania gotowych projektów znacznie szybciej niż dotychczas
- pełną efektywność i znaczny wzrost dochodów.