Dachy płaskie

Posiadacze domów z dachami płaskimi mają znacznie ułatwione zadanie, jeżeli chodzi o ich konserwację. Płaska powierzchnia nie stwarza ryzyka dla bezpieczeństwa, z takiego dachu nie można bowiem spaść, jeżeli nie pracujemy bezpośrednio przy krawędzi. Nie znaczy to oczywiście, że o dachy płaskie nie trzeba dbać, by zawsze ich kondycja była jak najlepsza. Mamy tu na myśli poprawny odpływ wody deszczowej, brak przecieków, a także znajdujące się na górze wyloty kominowe, wentylacyjne, oraz ewentualne instalacje antenowe radiowe i telewizyjne. Sprawdzamy co robić i jakie czynności wykonywać, by dach naszego domu zawsze był w najlepszej możliwej kondycji.

Niezmiernie ważny jest poprawny odpływ wody deszczowej. Jeżeli na dachu będzie się jej zbierać duża ilość, grozi to szybkim powstaniem przecieków do wnętrza budynku. Czasami następuje wręcz zalanie pomieszczeń strychowych, a to nie jest przyjemna sytuacja. Dlatego też przede wszystkim starajmy się regularnie doglądać tego, co dzieje się na górze. Dachy płaskie nie stwarzają takiego niebezpieczeństwa jak ich spadziste odpowiedniki, warto więc przynajmniej raz na kilka miesięcy wyjść na górę i sprawdzić sytuację. Jeżeli na dachu leżą gałęzie lub liście, starajmy się je na bieżąco usuwać. Inaczej mogą zatkać rynny odpływowe, bądź spływ centralny, zależnie od tego w jaką instalację wyposażony jest nasz dom.

 

Należy też na bieżąco łatać wszelkie przecieki. Absolutnie nie rozwiązujmy sprawy tak, że po prostu podłożymy wiaderko lub wannę pod przeciekające miejsce. W ten sposób tylko odkładamy problem na później, a dziura będzie się z czasem jedynie powiększać. Jeżeli gdziekolwiek na powierzchni papy lub innego materiału uszczelniającego stworzyło się uszkodzenie, przez które wcieka woda, należy wypełnić je za pomocą specjalnego rodzaju uszczelnień. W przypadku starszych domów dobrze sprawdza się smoła, nakładana na miejsce przecieku na gorąco. Nowsze dachy płaskie, wykonane z materiałów nieodpornych na bardzo wysokie temperatury, najlepiej potraktować warstwą silikonu lub specjalnej pianki uszczelniającej.