Jak przygotować się do finansowania inwestycji polegającej na budowie parku handlowego?

Pozyskanie kredytu na inwestycje handlowo-usługową teoretycznie jest bardzo prostym zadaniem. Wystarczy przygotować biznes plan, operat szacunkowy, opracować wniosek kredytowy ze stosownymi załącznikami, a następnie pozostaje czekać na pozytywną decyzję kredytową. Nic bardziej mylnego!

Oczekiwania banków dotyczące wkładu własnego, wskaźników finansowych i zabezpieczeń systematycznie wzrastają. Koszty realizacji projektu np. Koszty budowlane również wzrastają. Najemcy stają się coraz bardziej kapryśni. Szczególnie ci którzy mają bardzo silną pozycję na rynku. Nie trzeba wspominać, że banki preferują umowy najmu właśnie z nimi nawet przy relatywnie niższych stawkach czynszu.

Jak poradzić sobie z tymi wszystkimi siłami oddziaływującymi na inwestycję, aby Inwestor otrzymał kredyt na realizację parku handlowego. Co ważniejsze, aby otrzymał kredyt, który będzie prezentował korzystne warunki cenowe i formalne. Sprawdź https://mginvestments.eu/kredyt-obrotowy-dla-firm/

Odpowiedź jest dość prosta. Należy dobrze przygotwać się do realizacji inwestycji poprzez przygotowanie profesjonalnego biznes planu. Biznes plan jest podstawowym dokumentem wprowadzającym Instytucję finansową w proces realizacji projektu. To na podstawie biznes planu dokonywana jest wstępna weryfikacja ryzyk inwestycyjnych. Im niższe ryzyko realizacji inwestycji tym korzystniejsze warunki cenowe i formalne.

Na etapie opracowania biznes planu przygotowujemy listę potencjalnych najemców, prognozowane powierzchnie najmu oraz oczekiwane stawki na każdy lokal. Warto, aby inwestor wyznaczył średnią stawkę najmu jaką chciałby uzyskać, aby osiągnąć swój cel biznesowy. Podobnie zrobi analityk finansowy- dokona oceny minimalnej stawki czynszu najmu jaką musi osiągnąć Inwestor, aby bank udzielił finansowania. Na podstawie pierwszej oceny biznesowej Inwestor powinien dobierać umowy najmu tak aby w trakcie procesu komercjalizacji nie zszedł ze stawką poniżej oczekiwań banku. Ponieważ cel biznesowy Inwestora jest często bardzo ambitny to w praktyce wygląda to tak, że średnia stawka najmu ostatecznie znajduje się w przedziale między stawką minimalną banku, a stawką minimalną Inwestora.

Kolejnym ważnym etapem przygotowania do pozyskania kredytu inwestycyjengo dla parku handlowego jest opracowanie operatu szacunkowego. Jednym z niuansów w tym zakresie jest wartość aktualna nieruchomości w porównaniu do ceny zakupu nieruchomości. Jeżeli spółka kupiła działkę kilka lat temu lub była ona sprzedana na np. Licytacji komorniczej to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej wartość będzie dużo niższa od wartości wskazanej w wycenie. Według metodologii bankowej, wartość nieruchomości powinna być wskazana w biznes planie (i uwzględniona w budżecie inwestycji) według aktu notarialnego zakupu. Istnieje jednak szansa, aby poprzez odpowiednią argumentację przekonać analityka finansowego i osobę decyzującą o udzieleniu kredytu do innego podejścia do “naszego” przypadku.

Przygotowanie wniosku kredytowego to najprostszy etap pozyskania kredytu. Warto jednak pamiętać, że musi on być przygotowany dokładnie i bardzo rzetelnie. W trakcie opracowania wniosku kredytowego musimy uzupełnić wszystkie miejsca które nas dotyczą. Jeżeli wymagany jest dodatkowy opis to warto przygotować dodatkowy dokument który wyjaśni określoną kwestię. Na przykład gdy jest więcej niż pięć podmiotów powiązanych kapitałowo lub osobowo to warto opracować dodatkowy dokument, który szczegółowo zaprezentuje powiązania w tym zakresie. Im więcej informacji przekażemy analitykowi bankowemu tym mniej pojawi się pytań w trakcie jego analizy. Im więcej wątpliwości rozwiejemy tym bardziej profesjonalnie nasz wniosek będzie odebrany. Ostatecznie na profesjonalnej ocenie nam zależy.

O kolejnych niuansach i zależnościach napiszemy w kolejnej publikacji. Zapraszamy do jej przeczytania.