Jakich produktów używać do serwisowania betonowych podłóg?

Podłogi betonowe od lat powszechnie używane są np. w zakładach przemysłowych. W ostatnim czasie znacząco zyskały one na popularności i ze względu na swoje walory estetyczne oraz praktyczne, używane są coraz częściej w domach lub mieszkaniach. 

Podłoga betonowa posiada jednak specyficzne właściwości, a przez zaniedbania w jej użytkowaniu ulega ona uszkodzeniom. W jaki sposób dbać o podłogę betonową, aby cieszyć się nią przez długi czas? Podpowiadamy!

Podłoga betonowa – charakterystyka

Podłogi betonowe mogą być stosowane zarówno w małych przestrzeniach mieszkalnych, jak i w wielkopowierzchniowych magazynach czy fabrykach przemysłowych. Beton tworzy jednolitą powierzchnię, co z pewnością stanowi jego duży atut, szczególnie w przestrzeniach przemysłowych, w których istnieje potrzeba poruszania się różnymi pojazdami. Posadzka betonowa jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że oprócz dużych powierzchni o przeznaczeniu typowo przemysłowym, wykorzystywany jest także w domach, jako podłoga salonu, kuchni czy łazienki.

 

Aby podłoga betonowa mogła być użytkowana, musi uprzednio zostać odpowiednio zabezpieczona. W celu ochrony powierzchni betonu stosuje się powłokę do betonowych podłóg. Dopiero po impregnacji będzie ona miała właściwości wodoodporne. Zastanawiając się nad zastosowaniem podłogi betonowej w pomieszczeniach domowych, warto mieć na uwadze, że w odróżnieniu od np. paneli – będzie ona chłodna w dotyku. Z tego względu częstym i niezwykle praktycznym zabiegiem jest montaż ogrzewania podłogowego.

Dlaczego warto na bieżąco serwisować podłogę betonową? 

Choć posadzki betonowe niewątpliwie posiadają wiele zalet, to aby z czasem nie przysporzyły one więcej szkód niż pożytku, należy o nie na bieżąco dbać. Odpowiednia impregnacja betonu, jeszcze przed jego pierwszym użyciem, jest w stanie zapobiec powstawaniu uszkodzeń w posadzce.

Uszkodzenia w podłodze betonowej stanowią duży problem dla posiadacza takiego typu podłogi. Dlaczego? Ponieważ ich naprawa jest kosztowna i dość kłopotliwa. Posadzka betonowa, która już raz została naprawiona, nigdy nie będzie wyglądała tak jak przed powstaniem uszkodzenia.

Betonowa posadzka – metody serwisowania

Żeby uniknąć drogiej i pracochłonnej naprawy podłóg betonowych, należy działać prewencyjnie. Jeszcze przed pierwszym użyciem posadzki betonowej należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb oraz powłok świetnie radzących sobie z ochroną tego typu podłóg. Farby do betonu świetnie nadadzą się do powierzchni magazynów czy hal produkcyjnych. Nie tylko nadadzą one konkretny kolor, lecz także zapewnią ochronę posadzki przed ścieraniem, zarysowaniami czy nawet przed uderzeniem.

 

Regularnie użytkowana podłoga betonowa będzie co jakiś czas wymagała czynności serwisowych, aby uniknąć możliwości powstawania uszkodzeń. Renowacja podłogi betonowej polega na jej szlifowaniu i utwardzaniu, a następnie impregnacji. Podłogę można wówczas zabezpieczyć powłoką do podłoży betonowych. Warto zainwestować w takie preparaty, które posiadają niski poziom emisji lotnych związków organicznych.

zdj. główne: Wesley Tingey/unsplash.com