Kret – przyjaciel czy wróg ogrodnika?

Działalność kreta w ogrodzie widać gołym okiem. Uszkodzony trawnik i usypane kopce ziemi są ewidentnymi dowodami na to, że ogrodem zainteresował się kret. Jednak opinie wśród ogrodników są podzielone. Niektórzy cieszą się, że ich ogródek odwiedza kret, gdyż jego ulubionym przysmakiem są niszczące korzenie roślin pędraki. Krety oczyszczają ogród z tych owadów, dzięki czemu chronią rośliny. Jednak ogrodników uważających kreta za sprzymierzeńca jest zdecydowanie mniej. Większość poszukuje skutecznych sposobów zwalczania kretów.

Zwalczanie kretów https://www.gardenowo.pl/zwalczanie-szkodnikow/odstraszacze/ może przebiegać z wykorzystaniem zarówno amatorskich metod jak i tych bardziej profesjonalnych. Do pierwszych z nich należy na przykład wkładanie gałęzi róży pnącej w tunele wydrążone przez kreta. Ma to zapobiec wykorzystywaniu tych tuneli i sprawić, że kret opuści działkę i przeniesie się dalej. Podobnym sposobem jest wsypywanie do korytarza popiołu, który ma za zadanie kreta odstraszyć. Gdy te metody zawiodą można sięgnąć, bo bardziej zaawansowane metody zwalczania kretów w ogrodzie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju brzęczyki zasilane energią słoneczną. Umiejscowione w pobliżu kopca kreta, co określony czas wydają z siebie nieprzyjemne dla kreta dźwięki. Dzięki temu kret opuszcza dany teren. Skuteczne w zwalczeniu kretów są także żywołapki. Pułapki te są skonstruowane w taki sposób, że gdy kret w nie wejdzie, nie ma już możliwości wydostania się, wtedy szkodnika można z pułapki wyjąć i przenieść w inne miejsce np. na łąkę. Dla osób bardzo zdeterminowanych do pozbycia się kreta, dobrym środkiem okaże się trutka. Umieszcza się ją w tunelu kreta, a ten po jej spożyciu zdycha. Mniej radykalnym, a przy tym skutecznym sposobem na pozbycie się niechcianego gościa w ogrodzie jest zastosowanie podziemnej zapory. Jest to siatka, którą należy wkopać w wybranym obszarze na określonej głębokości. Zabezpieczy ona teren przed drążeniem tuneli przez kreta i zmusi go do opuszczenia terenu.

Kret potrafi narobić wielu szkód w ogrodzie. Żeby skutecznie się go pozbyć należy sięgnąć po sprawdzone metody zwalczania kretów i dalej cieszyć się pięknym ogrodem.