PROGRAM BIM DLA ARCHITEKTA

Czy istnieje coś takiego jak idealny program BIM, który w magiczny sposób sprawi, że praca praktycznie będzie tworzyć się sama, a wszystkie procesy komunikacyjne i gromadzenie informacji nie będzie wymagało zachodu i umiejętności? Odpowiedź oczywiście brzmi nie. Można jednak wybrać tak dobrze skrojony na nasze potrzeby program, który obsługuje technologię BIM, że nasza praca stanie się dużo bardziej przyjemna, intuicyjna, a w efekcie po prostu dużo lepsza.

Znając zasady funkcjonowania modelowania informacji o budynku czyli BIM wydawać by się mogło, że wymagania, jakie powinien spełniać dobry program do obsługi BIM są oczywiste. Jest jednak wiele kwestii, o których należy pamiętać przy dobrze odpowiedniego programu dla architekta, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poświęcić więcej czasu na rozeznanie i zasięgnąć opinii ekspertów.

Dobry program – kryteria doboru

Przy wyborze najlepszego programu, który będzie spełniał swoje funkcje, a przy tym pozostanie intuicyjny i prosty w obsłudze należy skupić się przede wszystkim na następujących kwestiach:

  • bogata biblioteka i możliwość tworzenia projektów najwyższej jakości,
  • bezproblemowa i sprawna komunikacja pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu,
  • wyeliminowanie ryzyka powstawania błędów i nieścisłości,
  • możliwość sprawnego monitorowania kosztów,
  • atrakcyjna cena oprogramowania.

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama programów, które spełniają wszystkie, powyższe kryteria. Przy wyborze tego jednego, który ułatwi codzienne wykonywanie zadań warto również zwrócić uwagę na to, czy producent oprogramowania zapewnia wsparcie techniczne. Jednym z programów dostępnych na rynku, który zyskuje coraz większa popularność wśród użytkowników jest ARCHLineXP, który poza tym, że w pełni odpowiada na potrzeby każdego, kto chce wykorzystywać technologię BIM do realizacji zadań, posiada też zaplecze techniczne na najwyższym poziomie. Producenci oprogramowania organizują liczne webinary na których można poszerzyć swoją wiedzę z obsługi samego programu, ale także z innych zagadnień z branży architektonicznej.