PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

Wielu z nas na początku przygody z własnym M, boryka się z dylematami aranżacji pomieszczeń. Szukamy inspiracji na różnego rodzaju portalach, forach dyskusyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka programów, które mogą ułatwić nasze planowanie. Są to propozycje zarówno dla laików jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

KAZAPLAN

Narzędzie dające możliwość projektowania budynków i ich wnętrz w wersji dostępnej online. Fajnym rozwiązaniem jest tutaj możliwość uzyskania darmowego miejsca w chmurze na nasze projekty. Warunkiem jest jednak wcześniejsze zalogowanie się przez użytkownika. Program umożliwia projektowanie w dwóch wymiarach, 2D i 3D. Funkcja geolokalizacji zawarta w nim, pozwala na umieszczenie wykonywanego projektu 3D w jego rzeczywistym położeniu, po zaimportowaniu zdjęć satelitarnych działki z Map Google. Za pomocą proponowanego programu z łatwością zaprojektujemy rozkład ścian nośnych i działowych, drzwi, okien. Po wykonaniu tych czynności, śmiało możemy zabrać się za wyposażanie wnętrza zgodnie z naszym gustem. Kazaplan zawiera bogatą bibliotekę mebli oraz materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych.

AUTODESK HOME STYLER

Program uproszczony w dużym stopniu, co może przekonywać potencjalnego użytkownika. Został bowiem wzbogacony o mechanizm „ przeciągnij i upuść” . Stworzenie nowego projektu dodatkowo ułatwia bogata baza gotowych elementów. Produkty w większej części są dostępne w sklepach, niestety niekoniecznie Polskich. Dla bardziej zaawansowanych istnieje możliwość tworzenia pomieszczenia od podstaw lub rysowanie na gotowym, wczytanym schemacie służącym jako podkład. Tak jak poprzednio projektowanie może odbywać się w dwóch trybach podglądu – dwuwymiarowym rzucie z góry lub w widoku 3D. Jednak aby nasze projekty zostały zachowane musimy zarejestrować się na stronie producenta.

ROOM PLANNER

Fajny i ciekawy program dla osób rozpoczynających swoją przygodę z projektowaniem. Działa bez konieczności połączenia z internetem. Tworzenie aranżacji jest łatwe, ponieważ posiada wbudowaną bazę mebli z IKEA. Co ciekawsze możemy również edytować wymiary proponowanych, gotowych mebli. Więc jeśli dany gabaryt nie odpowiada naszym potrzebom, z łatwością możemy dostosować go do naszego pomieszczenia.

BLENDER

Niezwykle uniwersalny program, za pomocą którego jesteśmy w stanie stworzyć praktycznie wszystko. Jest on całkowicie bezpłatny i dedykowany nie tylko dla projektantów wnętrz, ale również dla osób związanych ze środowiskiem gier lub animacji. Nie stwarza problemów osobą posiadającym słabszy sprzęt, jednak pierwszy kontakt z programem może wywołać lekki szok. Interfejs użytkownika jest dosyć skomplikowany i potrzeba czasu aby się do tego przyzwyczaić. Warto jednak w tej sytuacji się nie poddawać, ponieważ po osiągnięciu wprawy możemy uzyskać całkiem niezły efekt.

LIVE INTERIOR 3D FREE

Użytkownicy opierający pracę na ekranach dotykowych z pewnością będą z niego zadowoleni. Jest on dostępny na Windowsa 8.1 oraz 10. Dzięki wsparciu obsługi na ekranach dotykowych, daje możliwość przygotowania 2-wymiarowego planu mieszkań i budynków. To nie koniec udogodnień. Tak jak w pozostałych programach posiada przełączenie na opcję widoku trójwymiarowego. Pozwala to na tworzenie wizualizacji z wykorzystaniem różnego rodzaju tekstur czy zaprojektowanie oświetlenia. Dzięki ułatwieniom w zmianie perspektywy oglądania, zmiana położenia obiektów jest bardzo intuicyjna. Oznacza to, że jest bardzo przystępny zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Jednym z plusów wymienianych przez jej zwolenników jest szeroka baza, zawierająca nie tylko elementy umeblowania ale także dekory, a nawet rośliny doniczkowe. Wśród tak wielu plusów jej użytkowania na listę trafiają też minusy, takie jak brak Polskiej wersji językowej co stanowi nie małą barierę dla pewnego odsetka społeczności. Drugim, choć nieco mniej istotnym minusem jest ograniczenie poruszania się po programie w wersji free.

IKEA HOME PLANNER

Program dostępny przy pomocy platformy jednego z najpopularniejszych w Polsce sklepów z artykułami do domu i ogrodu jakim jest IKEA. Jest dedykowany głównie do tworzenia projektów kuchni, rzecz jasna z wykorzystaniem asortymentu oferowanego w sieci sklepów IKEA. Można za jego pomocą ocenić czy planowana przez nas zabudowa kuchenna spełnia wymagania gabarytowe naszego pomieszczenia. Służy pomocą głównie potencjalnym klientom sklepu.

Oczywiście w dobie dzisiejszych możliwości baza tego typu programów jest bardzo szeroka. W głównej mierze zależna od możliwości sprzętowych, umiejętności językowych a nawet upodobań. Jednak każda nawet drobna wskazówka może pomóc nam w szybszym i łatwiejszym podjęciu decyzji dla stworzenia naszej własnej wymarzonej aranżacji.