PROJEKTOWANIE KUCHNI

Projektowanie tzw. serca domu, którym jest kuchnia to proces bardzo skomplikowany. Składa się na to wiele czynników od upodobań użytkowania, przez sprzęt, kolorystykę czy sugerowaną funkcjonalność. Jak wiadomo pomieszczenie to tworzone jest z myślą długiego użytkowania. Dobrze jest wybrać kilka źródeł informacji i zasięgnąć opinii ekspertów. Często, usługa taka oferowana jest w sklepach zawierających asortyment zabudowy kuchennej. Pamiętajmy jednak że nie zawsze jest to usługa darmowa. Zdarza się, ze musimy uiścić zaliczkę na poczet projektu, zazwyczaj zwracaną w wypadku zakupu towarów w tym samym miejscu.

Pierwszy dylemat czyli od czego zacząć?

Jednym z podstawowych pytań jest to w jakim miejscu będzie znajdowała się kuchnia i czy jest to pomieszczenie już istniejące czy dopiero projektowane. W przypadku pomieszczenia, które jeszcze nie powstało dobrze jest przeanalizować usytuowanie jego położenia względem stron świata. Stara praktyka mówi nam, że kuchnia jak i jadalnia powinny znajdować się od strony północnej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej. Dlaczego? Jest to miejsce w którym podczas pracy, wytwarzane jest ciepło. Nie potrzebujemy zatem dodatkowego źródła dogrzewania go. Jest to też miejsce przechowywania żywności, która lepiej znosi niskie niż wysokie temperatury. Wiele osób uzależnia jej usytuowanie również ze względu na widok z okna. Myjąc np. naczynia odruchowo zerkamy w stronę jezdni i obserwujemy to, co dzieje się na zewnątrz.

Jeśli jednak jest to gotowe pomieszczenie, to zazwyczaj podłączenia mediów są już wykonane i to one są głównym czynnikiem decydującym o umieszczaniu poszczególnych sprzętów i mebli.

Rodzaj kuchni też ma znaczenie

Jeśli wiemy już z jakim rodzajem pomieszczenia przyjdzie nam się zmagać, możemy rozważyć kwestię ułożenia zabudowy. A jest ich wiele. Często jest to ułożenie w kształcie litery L ,U lub G jeśli mamy do czynienia z domami jednorodzinnymi. Układ I jest bardziej popularny w zabudowie wielorodzinnej, w mniejszych pomieszczeniach. To nie wszystko. Stosowane są również aranżacje z wykorzystaniem wysep kuchennych. Kwestia ta niejednokrotnie budzi spore kontrowersje. Jedni z nas chcą rozkoszować się możliwością przygotowywania potraw, łącząc to z przebywaniem z bliskimi (kuchnie otwarte na salon), inni zaś uważają ze zapachy z kuchni powinny pozostać w niej i są zwolennikami zamkniętej przestrzeni.

Funkcjonalność i co za tym idzie

Może nam się wydawać, ze musimy być znawcami projektowania aby osiągnąć cel. Wiele podpowiedzi co do rozmiarów szafek (w polskich domach najczęściej w wymiarach 60cm lub 80cm szerokości), może okazać się trafnymi. Jeśli planujemy sprzęty w zabudowie, róbmy to w rozmiarach wybranego przez nas sprzętu. Przeanalizujmy też wysokość pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi (o ile takie planujemy). Wymiary te zazwyczaj są dobierane indywidualnie, nawet ze względu na wzrost użytkowników. Warto poświecić czas na dokładne przemyślenie ulokowania stref roboczych. Możemy tu sugerować się wskazówkami oferowanymi przez różne portale ale nie zapominajmy tez o własnych preferencjach.

Czas na przyjemności

Kiedy to ustalimy już wszystkie parametry odnoszące się do gabarytów, kształtów i rozmieszczenia czas na wisienkę na torcie. Kolor frontów, blat kuchenny czy dodatkowe elementy dekoracyjne takie jak oświetlenie Led. Część z nas na długo przed planowaniem w głowie ma już gotowy obraz swojej kuchni. Dla tych którzy nie mogą poradzić sobie z podjęciem końcowych decyzji, dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie wizualizacji kuchni w programie do tego przeznaczonym. Zobrazujemy w ten sposób nasze wizje. Pozwoli nam to przekonać się czy dany pomysł naprawdę zaspakaja nasze potrzeby i jest zgodny z końcowym efektem, który chcemy osiągnąć.

Wizualizacja kuchni

W sieci możemy napotkać na wiele programów, dzięki którym będziemy mogli odwzorować to co zostało zaplanowane. Jednym z przykładowych programów jest IKEA HOME PLANNER. Zawiera on bazę gotowych produktów dostępnych na co dzień w sieci tych sklepów. Poświęcając zatem chwile czasu na zestawienie elementów zabudowy kuchennej które nas interesują, mamy możliwość otrzymania gotowego produktu finalnego. Program daje nam możliwość określenia przybliżonych kosztów zakupu. Nie zapominajmy, cena może ulec zmianie. Gotowy projekt warto przejrzeć z specjalistą przed dokonaniem zakupu. Pomoże on wyeliminować błędy w projekcie które my jako amatorzy możemy przeoczyć.

Zestawienie ze sobą wszystkich czynników w odpowiedniej kolejności i przy użyciu odpowiednich parametrów pozwoli nam cieszyć się finalnym efektem na długie lata.